Shrnutí roku 2015 a výzvy pro rok 2016

Již skoro 2 roky jsem na blogu nenapsal žádný článek a tak jsem se rozhodl, že s příchodem roku 2016 je na čase, abych to změnil a opět se začal blogu aspoň trochu věnovat. Nejen kvůli možné inspiraci pro začínající i pokročilé online podnikatelé, ale také kvůli vlastnímu zaznamenávání vývoje myšlení.

Když jsem si nedávno přečetl kdysi stanovené plány pro rok 2014, tak jsem si uvědomil, že jsem již dříve byl na správné cestě. Občas se však musí z vytyčené cesty odbočit nebo se i o kus vrátit zpět, abyste se nakonec dostali do cíle. Důležité je však se nevzdávat, vždy se přizpůsobit a překonávat překážky jednu za druhou.

Pokud se zpětně ohlédnu za rokem 2015, tak vidím spoustu zdolaných překážek, ale zároveň i některé, které se zdolat nepodařilo a budu se s nimi ještě nějakou dobu potýkat i v letošním roce.

Jaký byl rok 2015

Do minulého roku jsem vstupoval plný očekávání, ze kterých jsem však poměrně brzy vystřízlivěl. Celý rok byl jak na horské dráze, kdy se veleúspěšné měsíce střídaly s katastrofálními měsíci. Naštěstí vím, proč tomu tak bylo a věřím, že se v letošním roce rozdíly mezi výkonností jednotlivých měsíců sníží, což by mi mělo přinést více pohody. I přes výrazné rozdíly ve výkonnosti jednotlivých měsíců však byl rok 2015 plus mínus stejně úspěšný jako rok 2014, takže jsem rád, že nedošlo k propadu. Radši stagnovat na určité úrovni, než aby úroveň klesala.

Důvody proč loňský rok byl ve znamení stagnace (možná menšího růstu) jsou 2 – studium a sázka na špatnou tématiku webu.

Studium

Někteří možná tuší a některé možná překvapím, ale jsem stále student. Naštěstí jsem již ve druhém ročníku magisterského studia, takže letos by se mi měl konečně uvolnit všechen čas na věnování se online projektům/marketingu. Ale to však již předbíhám v čase.

Všichni studenti jistě potvrdí, že školní povinnosti nejsou zrovna zábavné a navíc zaberou hromadu času. Já jsem se však navíc na podzim roku 2014 rozhodl, že si ke studiu VŠ přidám ještě intenzivní kurz angličtiny – tzv. pomaturitní studium, takže jsem jakožto 24letý bakalář seděl dennodenně 4 hodiny v lavicích s čerstvými maturanty. Pomaturitní studium má délku klasického školního roku, takže jsem od podzimu 2014 do léta 2015 řešil úkoly jak do jazykovky, tak jsem musel zvládnout i 2 zkouškové období a zároveň i všechny seminární práce a jiné úkoly, které nám během semestru zadali vyučující.

Mým hlavním cizím jazykem do té doby byla němčina, která, i přes své kouzlo, je v online marketingu i běžném životě méně důležitá a právě proto jsem se pustil do studia angličtiny. Sic stále nedosahuji takové úrovně, jaké bych chtěl, ale čtení článků je již mnohem snazší a rychlejší. Za studium angličtiny jsem rád, ale pokud bych si měl zopakovat rok souběžného studia na 2 školách, tak bych do toho už asi nešel. Když jsem dostal tento „skvělý“ nápad, tak jsem si vůbec neuvědomoval a ani bych si to asi stejně nedokázal představit, jak bude celý rok hlavně psychicky náročný. Kvůli neustálému přeorientovávání se na jiné prostředí a povinnosti jsem se cítil poměrně roztěkaně a nedokázal jsem se pořádně na nic soustředit. Ještě nikdy předtím jsem se tak netěšil na konec akademického roku a letní prázdniny.

Léto/letní prázdniny jsem uvítal, protože jsem si potřeboval psychicky odpočinout, vypnout a jednoduše nic nedělat. Toto období jsem využil k zamyšlení se nad svými online projekty a kam vlastně celé podnikání směrovat, více k tomu ale až v další části textu.

Kromě promýšlení věcí okolo podnikání jsem se v létě také rozhodl, že se na podzim pokusím o splnění jedné ze státních závěrečných zkoušek, abych poté na konci studia nemusel dělat vše naráz. Konkrétně se jednalo o státnice z ekonomie. Na zkoušku jsem se poctivě připravoval více jak měsíc, možná až zbytečně dlouhá doba, ale nechtěl jsem riskovat neúspěch. Vše klaplo na výbornou a už mi tak k úspěšnému dokončení studia zbývá „pouze“ zimní a letní zkouškové období, napsat diplomku a 1 státní závěrečná zkouška. 😀

Online projekty a marketing

Rok 2015 jsem pokládal za rok, kdy se budu věnovat hlavně jednomu webu. Bohužel, jak už jsem upozorňoval výše, jsem si vybral web se špatným zaměřením. Konkrétně se jednalo o kupónový web. Nad touto tématikou jsem přemýšlel delší dobou a jednoho dne jsem se rozhodl, že se do toho opravdu pustím. Postupně se však ukazovalo, že se nejednalo o zrovna nejvhodnější volbu a tak jsem se na konci roku rozhodl kupónový web úplně zrušit.

Důvodů bylo více, ale obecně by se dalo říci, že tato tématika nenaplnila moje očekávání a to nejen po finanční stránce. Při tvorbě kupónového webu jsem však přišel i na zajímavé informace týkající se online marketingu, které již využívám na jiných affiliate webech a budou se jistě hodit i v budoucnu ve chvíli, kdy bych sám provozoval eshop.

Díky kupónovému webu jsem se začal více zajímat o ecommerce a celkově věci spojené s tvorbou a provozováním eshopů. Tato oblast mě nadchla natolik, že jsem během letního dumání nad svým podnikáním začal uvažovat i o tom, že se nechám zaměstnat v nějaké firmě, která přichází s eshopy do styku a mohl bych se tak o této problematice dozvědět více přímo z první ruky. Nakonec tento nápad nějak vyšuměl spolu s blížícím se termínem státnic, ale zájem o ecommerce mě neopustil a kdo ví, co bude v roce 2016 po dostudování. 🙂 Online marketing týkající se ecommerce je zajímavou disciplínou a čím víc do ní pronikám, tím více začínám rozumět všem marketingovým konzultantům, kteří často s affiláky (a naopak affiláci s nimi) bojují.

Během roku 2015 jsem provozoval i několik dalších webů, ale kvůli koncentraci na kupónový web a velkému studijnímu vytížení jsem se jim moc nevěnoval, nerozvíjel a pouze udržoval ve stavu, který mi přinášel peníze.

Po ukončení kupónového webu na konci roku jsem se k těmto webům vrátil a připravuji jejich znovuzrození.

Plány pro rok 2016

Rok 2016 bude pro mě přelomovým rokem. Pokud nic nepodělám, tak konečně dostuduji a budu si muset vybrat to, čemu se budu naplno věnovat. Už zde nebude nic, co by mi v tom mělo bránit.

Zde jsou tedy moje výzvy pro rok 2016:

 • Studium

Hlavní cíl první poloviny roku je dokončení studia. Nic není důležitější než sepsání diplomky a zvládnutí všech zkoušek. Od (ne)úspěchu se bude odvíjet vše ostatní, co se bude dít v tomto roce.

 • Online marketing

Pokračovat ve vzdělávání v online marketingu a více zkoumat fungování eshopů. Neztratit kontakt se SEO a navíc k tomu přidat sociální sítě.

 • Stěhování

Přestěhovat se do Prahy.

 • Komunita – affiliate a online marketing

Využít možností bydlení v Praze a proniknout více do komunit kolem affiliate i online marketingu.

 • Projekty

Opětovně rozjet weby, kterým jsem se věnoval před zaměřením se na kupónový web. Již od roku 2014 mám nákresy, jak by měly weby cca vypadat i sepsanou jejich funkčnost. Je na čase tyto materiály oprášit a dotáhnout plány do zdárného konce.

Travel weby – rozjet konečně větší weby, které na to čekají již pár let. Dotáhnout se na špičku v tomto oboru, aby se mnou museli nejen jejich provozovatelé, ale i manažeři affil programů jednoduše počítat a nebyl jsem pouze kapkou v moři.

Affilshopy (produktové katalogy) – rozvíjet produktové katalogy do podoby, která bude prospěšná eshopům i návštěvníkům. Připravit weby do podoby, kdy se dají přehodit na dropshipping nebo vlastní eshop.

 • WordPress X Drupal

Čekání na Drupal 8 bylo dlouhé. Prozkoumat současné možnosti Drupalu a WordPressu a podle toho vybrat vhodný redakční systém.

 • Outsourcing

Opět navázat spolupráci s lidmi, kteří dané úkoly zvládají lépe než já. Neztratit však nad výsledky práce kontrolu.

 • Cestování

Opět se podívat do zahraničí na delší dobu. Navštívit a poznat novou zemi.

 • Cizí jazyky – angličtina a němčina

Pokračovat ve studiu angličtiny a osvěžit si znalosti němčiny. Pokud možno aspoň občas každý jazyk aktivně využít.

 • Knihy

Udělat si čas a přečíst aspoň pár knih, které nemají nic společného s podnikáním.

 • Sport

Dostat se opět do formy, kdy mi nebude dělat problém běhat každý druhý den delší trasy kolem 10 kilometrů v tempu 5 až 5:30 min./km.

 • Práce v online agentuře/Affiliate manažer/Eshop

Bonusová výzva, která je hodně závislá na X proměnných. Čas ukáže, jestli se pro nějakou možnost z toho rozhodnu.

Snad se mi podaří co možná nejvíce zde sepsaných výzev zdolat a pokud možno i nějaké další, ale nejdůležitější je zůstat v pohodě a být šťastný.

Spoustu zajímavého čtení naleznete i na těchto webech:

 

13 komentářů u „Shrnutí roku 2015 a výzvy pro rok 2016

  1. Díky!

   Uvědomuji si, že se dropshipping často užívá mylně. Přesto pod tím v ČR všichni myslíme to samé a to jest vytvoření objednávky na vlastním shopu a dál se už o nic nestarat.

  1. Běželo mi to na https://www.kupono.cz/ – teď již jiné zaměření.

   Důvodů byla spousta. Od chování ostatních provozovatelů kupónových webů (vrhající špatné světlo na všechny kupóňáky) až po vysokou závislost na náladě marketingového oddělení eshopů.

 1. Pěkný report, dík za odkaz 🙂 Držím palce ať to klapne, ona práce na projektech je někdy soustavná dřina, kdy není vidět konce. Ale chce to vydržet, občas něco umře, něco se zase překvapivě chytne. Ať se daří a zkus občas něco napsat na blog 🙂

  1. Souhlasím, že se furt vše musí vylepšovat a předělávat. Znalosti i potřeby se mění a tomu se musíme vždy přizpůsobit.

   Chci psát aspoň občas, tak snad to dodržím 🙂 Také přeji úspěšný rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge