Založím si další magazín o cestování

Pro příští rok mám již naplánováno docela dost práce. Jednou z plánovaných věcí je i kompletní předělání a rozvíjení cestovatelského portálu oCestování.cz. Jelikož však nemám výraznější zkušenosti s provozováním magazínu, tak jsem se rozhodl založit ještě jeden magazín o cestování, na kterém se budu několik měsíců učit, zjišťovat co funguje a co naopak nefunguje. Tyto získané zkušenosti bych pak chtěl zúročit při přestavbě webu oCestování.cz.

Kromě získávání všeobecných zkušeností s tvorbou a provozováním magazínu, by měl zároveň tento „zkušební“ (moc se mi to pojmenování nelíbí, protože magazín nebude o nic ošizen) magazín pomoci při výběru budoucí redakce. Neustále totiž narážím na problémy s hledáním copywriterů/textařů/článkařů (říkejme jim jakkoliv, prostě jde o ty, kteří mají psát články), kteří jsou schopni sepsat články, které si lidi rádi přečtou a budou je šířit dále. Zkušební magazín tak bude „vychovávat“ vlastní lidi, ze kterých budou následně vybráni ti nejlepší, kteří budou psát na oCestování.cz.

Samozřejmě si uvědomuji, že nebude možné dlouhodobě provozovat 2 podobné magazíny. Zákonitě by se jeden magazín upřednostňoval před druhým, který by postupně upadal. Nebo bych se věnoval oběma magazínům rovnocenně, ale v takovém případě by asi ani jeden magazín nedosáhl úrovně, kterou si přeji. Proto již teď předpokládám, že se budu muset v určitém bodě rozhodnout zda zkušební magazín prodat nebo ho využívat pouze jako velký podpůrný web pro jiné projekty. Další variantou je specifické/užší zaměření magazínu. Bude to těžké rozhodování, ale možná přijde někdo s nabídkou, která se neodmítá 🙂

Momentálně již hledám spolupracovníky,se kterými se do toho od února pustím naplno. Do té doby budu hledat a zkoušet vhodné lidi. První články nebudou nijak promyšlené z pohledu obsahové strategie. Jejich cílem bude, aby web zaregistrovaly vyhledávače a od února budou již publikovány články s jasným cílem přivést na web lidi.

A pod jakou doménou vlastně zkušební magazín naleznete? Myslím, že pro tento účel mám hezkou doménu s delší historií, což by mělo usnadnit prosazení v SERPu. Magazín naleznete již brzy na doméně TravelMag.cz

Pokud máte nějaké tipy pro tvorbu magazínu, tak se o ně prosím podělte v komentářích nebo mi klidně napište email 🙂

10 komentářů u „Založím si další magazín o cestování

  1. Počítám s tím, že v začátcích nějaké chyby udělám. Přesto ale doufám, že i tak bude nový magazín na slušné úrovni a budou ho lidé navštěvovat. V příštím roce ho chci dostat na denní průměr 500 UIP.

 1. Jsem na to zvědavý už jen proto, že nějaký travel magazín také provozuji. Budeš dávat nějaký info sem na blog, zda se ti daří plnit plán?

  Jinak najít opravdu dobrého copywritera, kterému nejde jen o to, mít článek co nejdříve zpracovaný bez ohledu na kvalitu je fakt těžké najít. Už jsem jich vyzkoušel dost i tak pořád nemám nikoho, kdo by odpovídal přesně mým představám.
  LukasP poslední článek…Pár střípků ze světa affilite #5My Profile

  1. Netuším, jestli sem budu dávat nějaké info, respektive s tím momentálně nepočítám. Ale zároveň tuhle možnost ani nevyloučím, možná mi bude web dělat radost a budu se o ní chtít podělit 🙂

   Příští rok bych měl mít již dostudováno a tak se snad budu moci věnovat i psaní článků. Otázkou je, jestli vlastní články budu publikovat na Travelmag.cz nebo na oCestovani.cz. Spíš bych si chtěl najít nějaké slušnější pisálky, protože pro příští rok mám opravdu velké plány a tak budu potřebovat výpomoc v psaní.

  1. Kamile, v článku jsem o tom psal. Uvědomuji si, že v určitém bodě se budu muset rozhodnout, jestli TravelMag.cz prodám nebo mi bude sloužit jako podpůrný web pro ostatní weby.

   Doménu TravelMag.cz jsem původně chtěl prodat, dokonce jsem měl zájemce, ale ten se nakonec rozhodl pro trochu levnější variantu TravelMagazin.cz. Jelikož bude rekonstrukce webu oCestovani.cz hodně finančně náročná a nerad bych toho moc na začátku zmrvil, tak jsem se rozhodl pro variantu dalšího magazínu. Díky tomu získám hodně cenných zkušeností a kdybych se rozhodl prodat TravelMag.cz, tak mohu ze získaných peněz financovat rekonstrukci oCestovani.cz. A nebo mi bude Travelmag.cz sloužit jako slušný podpůrný web. Pozitiva převládají.

 2. TravelMag je moc pěkná brandovatelná doména. Uvidíme, jaký na ní připravíš obsah ;). 500 UIP přes léto určitě nebude problém.

  1. Souhlasím, že je to pěkná doména. Proto ji vlastním 😀

   500 UIP snad nebude přes léto problém, ale rád bych takovou návštěvnost měl i v zimě. Základ je však obsah, ten o tom bude rozhodovat.

 3. Proč si myslíš, že bys nemohl provozovat víc magazínů na stejné téma? provozuj si jich třeba 20, jde o to, abys našel schopné lidi, na které by si se mohl spolehnout a oni se budou starat o chod magazínu, ty budeš jen občas kontrolovat a platit je 🙂 Všechno jde, jen najít ty správné lidi, což je dnes největší problém. Další věcí je finanční zátěž v prvním roce až dvou života magazínu, není to úplně za babku, pokud mají vycházet pravidelně ucházející články, atd. Popřemýšlej i nad tím, že bys jeden magazín ladil spíše pro zimní sezonu a jeden pro letní a u obou nějak zajímavě prokládal exotiku, pak je šance na minimální propady návštěvnosti. Každopádně přeji pevné nervy a dostatek financí na rozjezd.

  1. Provozovat bych je samozřejmě mohl a v poslední době jsem již o tom i přemýšlel, protože mi po 1 ročním provozu asi těžko někdo zaplatí částku, kterou bych si představoval. A prodávat za cca roční zisk nehodlám, jelikož takovou % návratnost by mi dokázal nabídnout málokdo a navíc se domnívám, že magazíny zrají a zisky budou růst rychleji s přibývajícím věkem webu i rozsahem obsahu (lepší umisťování nových článků, vytvoření přímé návštěvnosti, atd.)

   Peníze pro prvotní investici mám již vyčleněné a věřím, že si do 6 až 12 měsíců magazín dokáže na sebe vydělat a pokryje tak aspoň náklady. Poté by se nemusel web dotovat. Jsem zvědavý, jestli se mi podaří splnit plány, asi napíšu průběžně nějaké články jak se daří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge