Co plánuji na rok 2014?

Koncem roku se vždy blogeři pustí do hodnocení uplynulého roku a zároveň si vytyčí cíle pro další rok. Nejinak tomu bylo i na přelomu roku 2013 a 2014. Obdobné články jsem četl rád, protože dodávají mnoho energie i motivace, abych neusnul na vavřínech, když se ostatním daří a dávají si nelehké cíle. Zároveň bilancující články odkryjí i tu nelichotivou pravdu, kterou mnohdy ve shonu přehlížíme. To je také důvod, proč jsem se rozhodl zhodnotit loňský rok a sepsat si cíle pro letošní rok.

Rok 2013 byl vcelku úspěšný, ačkoliv nezačal moc pozitivně kvůli problémům s provozovatelem letenkového affiliate programu. Přesto se mi podařilo vydělat více peněz než v roce 2012, které jsem obratem reinvestoval do domén a webu oCestovani.cz. Bohužel se mi na zakoupených doménách nepodařilo rozjet žádné projekty a tak domény stále čekají na své využití. Některé domény se u mně ani neohřály a již se stěhovaly k jinému vlastníku, protože jsem buďto dostal výhodnou nabídku nebo jsem změnil své záměry a domény jsem již nehodlal využít.

Proč vlastně bilancuji až v únoru? Řekněme, že se mi loňský rok protáhl a podařilo se mi ho ukončit až na konci ledna. Důvodem bylo studium na vysoké škole, které se mi kvůli několika mnou nezaviněných událostí protáhlo a působilo na mě celý podzim jako kotva u nohy. Dokončení studia považuji za nejdůležitější událost loňského/letošního roku, protože se mohu konečně naplno věnovat vlastním projektům. Proč píši „projektům“ a ne přímo „affiliatu“?

Na přelomu roku se opět vyrojily nelichotivé zprávy o affiliate programech, které jsem plánoval využít nebo již využívám. Zároveň mi vadí velká neaktivita a malá nabídka kvalitních affiliate programů (hlavně s cestovatelskou tématikou) a proto neplánuji budování dalších affiliate webů kromě těch, které již fungují, fungovaly nebo mám již delší dobu rozpracované. Letošní rok by tak měl být ve znamení částečného odklonu od affiliate marketingu a v tomto trendu bych chtěl pokračovat i v dalších letech. Čemu se tedy chci letos věnovat?

Plány bych rozdělil do 3 pilířů:
1) Primární budou stále současné weby, které chci dále rozvíjet, abych měl do budoucna slušnou základnu pro projekty, jenž již nebudou monetizovány affilem, ale přímým prodejem. Kromě menších webů to tak budou hlavně weby Akcnilety.cz, oCestovani.cz a připravovaný TravelMag.cz. Weby oCestovani.cz a AkcniLety.cz chci v průběhu roku redesignovat a opět nastartovat.

2) Kromě cestovatelských projektů bych chtěl spustit i webovou službu/projekt se vzdělávací tématikou, který bude monetizován na přímo. Momentálně je projekt ve stádiu plánování, propočítávání a zjišťování konkurence. Dokonce uvažuji i o spuštění affiliate programu, který by snad měl pomoci monetizovat magazíny zaměřené na vzdělávání.

3) Eshop – chtěl bych založit vlastní eshop, ale netuším, jestli by to bylo ještě letos nebo až v příštím roce. Téma? Mám v hlavě pár nápadů, ale patrně bych zůstal věrný cestovatelské tématice.

Momentálně se věnuji prvnímu pilíři a ještě do léta bych chtěl začít připravovat projekt ze druhého pilíře. Vše je však závislé na mém výjezdu do zahraničí, protože si opět pohrávám s myšlenkou delšího výjezdu do zahraničí. Po dlouhodobém výjezdu v Německu bych se chtěl tentokrát podívat do anglicky mluvící země, jelikož absence angličtiny je docela citelná.

Jsem zvědavý, jestli se mi podaří cíle splnit a budu se moci na konci roku poplácat po ramenech nebo ne. 🙂

5 komentářů u „Co plánuji na rok 2014?

 1. Je to fakt, že škola strašně zdržuje 😉 Zas na druhou stranu člověk se naučí pár principů, potká zajímavé lidi. Takže asi je vše tak, jak má být. Držím palec, ať plány vyjdou alespoň na 100 procent 😉
  Richard poslední článek…Psaní článků jako výdělekMy Profile

 2. Náhodně jsem zavítal na tvůj blog a libí se mi o čem píšeš, tak doufám, že ti to vydrží co nejdéle.

  Jinak jsem koukal na některé tvoje weby, které hodláš redesignovat a docela se divím, že si přestal aktualizovat web ocestovani.cz. Na první pohled to vypadá, že si do toho webu musel investovat hodně času a financí. Si na to pak neměl čas, nebo se ti na tom nechtělo pracovat v Německu? 😀 Doufám, že občas napíšeš, jak se ti daří, nedal sis zrovna lehké úkoly, ale rozdělení úkolů na pilíře se mi osobně líbí. 🙂

  1. Web oCestovani.cz jsem netvořil, ale pouze ho odkoupil od předchozího majitele. Byla to strategická investice, která se nedala odmítnout a do budoucna mi hodně pomůže.

   Úkoly/pilíře jsem si nedal jednoduché, ale lepší nesplnit náročné úkoly, než se plácat po ramenou, že jsem splnil spoustu snadných úkolů. Nehledě na to, že není nutné splnit všechny pilíře, abych byl spokojený. Důležitá je kvalita/úroveň splnění a jaké mi to přinese výhody.

   1. Jasný no, určitě je lepší si dát vyšší cíle a přiřadit jim prioritu, s tím souhlasím.

    Nevíš, jaký byl důvod proč se rozhodl předchozí majitel prodával takovou doménu? Osobně vytvořit takový kus práce a pak to prodat, mi hlava nebere. Ačkoliv neznám cenu, tak souhlasím, že se jedná o dobrou investici. Cestování mám rád, tak se těším, jak se s tím popereš 🙂

    1. Důvodem byla patrně změna priorit, protože se bývalý majitel zaměřil na hlavní projekt http://www.akcniceny.cz a jelikož patří do skupiny Mafra, která vlastní Idnes.cz se samostatnou rubrikou o cestování, tak asi neměli důvod provozovat i samotný portál o cestování. Nijak moc jsem se na to nevyptával, byl jsem rád, že jsou ochotni web prodat 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge